logo

13 Kasım 2012

Avrupa Futbol Şampiyonasını Finalleri Hangi Ülkede

 Türkiye’nin de ev sahibi adayları içinde olduğu 2020 Avrupa Futbol Şampiyonasını finallerinin hangi ülkede düzenleneceği önümüzdeki ay resmileşecek.

UEFA Başkanı Michel François Platini’nin geçtiğimiz aylarda ortaya çıkan turnuvayı 13 ülkenin organizasyonuyla yapma planı ise gerçeğe dönüşüyor.

UEFA Asbaşkanı Şenes Erzik dün U20 Dünya Kupası Maskotu Tanıtımı toplantısında yaptığı açıklamada Türkiye’nin 2020 yılında düzenlenecek Avrupa Futbol Şampiyonası ve Olimpiyat Oyunları’nı aynı anda organize etmesinin zor olduğunu söylemişti.

ERZİK O SİNYALİ VERMİŞTİ

Erzik’in bu sözleri ise Platini’nin 13 ülke operasyonunun gerçekleşeceğinin sinyallerini verir gibiydi; ”Platini, federasyon başkanlarıyla 2012 Avrupa Futbol Şampiyonası’nın finalinde Kiev’de bir toplantı yaptı. Burada bir olasılıktan bahsetti. Bu sadece bir olasılıktı, bir plan yok. Düşüncesi, 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası’nı 13 ülkeye yaymak. Grup maçlarını, çeyrek finali, yarı finali ve final maçlarını farklı ülkelere dağıtmak istiyor.”

Rumen basınında geçtiğimiz hafta ise çıkan haberlerde Platini’nin 13 ülkesi içinde Romanya’nın da yer aldığı öne sürülürken, UEFA ile temas halinde olan önemli Federasyon yetkililerinin konuyla ilgili UEFA’dan bir mektup aldığı duyurulmuştu.

Erzik’in bu sözlerinden sonra 13 ülke iddiası ise Almanların önemli gazetesi Bild’den geldi. “EUROPA Cup” adı altında farklı ülkelerin ve şehirlerin turnuvaya ev sahibi yapması konusunda planların sivrileştiğini söyleyen Bild, turnuva haritasını da açıkladı.

12 ŞEHİR BELLİ,
13. İÇİN FAVORİ İSTANBUL

UEFA’nın belirlediği şehirler arasında; Berlin, Madrid, Lisbon, Roma, Londra, Amsterdam, Moskova, Zagreb, Atina, Basel, Paris, Brüksel gibi şehirler yer alıyor. 12 şehirin belirlendiği, 13. için son aşamada olunduğu ve bunun da en büyük favorisinin ise İstanbul olduğu belirtiliyor. İstanbul’a verilecek maçın ise Türk Telekom Arena’da oynanacağı ifade ediliyor.

2020 yılında önemli bir ev sahipliği yapmak isteyen Türkiye Olimpiyatlar ve Avrupa Futbol Şampiyonası konusunda isteğini gösterirken, EURO2020’ye aday ülkeler arasında son üç finalist içinde yer almıştı.

EURO2020’NİN AĞIR FAVORİSİYDİK

Türkiye ile birlikte EURO2020’nin ev sahipliği için İskoçya & İrlanda Cumhuriyeti & Galler ve Azerbaycan & Gürcistan ortaklığı finalistler arasında yer alıyordu. 2020 Olimpiyatları için ise Türkiye Tokyo ile yarışıyor.

UEFA Başkanı Michel Platini geçtiğimiz aylarda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı görüşmede hem Avrupa Şampiyonası hem de Olimpiyatların bir arada ev sahipliğinin mümkün olmayacağını ve Türkiye’nin buna göre bir seçim yapması gerektiğini söylemişti.

Platini’nin 13 ülkeli operasyonu ile birlikte ilk defa bir Avrupa Şampiyonası bu şekilde düzenlenecek.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ