logo

17 Temmuz 2012

Cem Uzan’a 6 yıl hapis cezası daha..

Yurt dışına kaçan Genç Parti eski Genel Başkanı Cem Uzan ‘a, 2004 yılında TMSF tarafından el konulan Pamukova İlçesindeki çiftliğine 20 adamıyla birlikte yaptığı baskın nedeniyle verilen 6 yıllık hapis cezası, Yargıtay 14’üncü Ceza Dairesi tarafından onanarak kesinleşti.

CEZALARI ERTELENMİŞTİ

Pamukova Asliye Ceza Mahkemesi’nde Cem Uzan ve 20 adamı hakkında, TMSF’nin el koyduğu Pamukova’nın Bakacak Köyü’ndeki çiftliğe, 2004 yılında yaptıkları baskında görevlileri tehdit ettikleri iddiasıyla dava açıldı. ‘Hürriyeti tahdit, bu suça azmettirme’ ve ‘Hakkı olmayan mala tecavüz’ suçlarından yargılanan sanıklardan Cem Uzan 6 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Cem Uzan ‘la birlikte yargılanan 20 sanık da 3’er yıl 4’er ay hapis cezasına çarptırılmasına rağmen onların cezaları erteledi.

Cem Uzan ‘ın avukatının itiraz ettiği dava dosyası, Yargıtay 14’üncü Ceza Dairesi’nde 24 Nisan 2012 de incelenerek, temyiz itirazının reddiyle usul ve kanuna uygun olan mahkumiyeti hükmünün onanmasına oy birliği ile karar verildi. Dava dosyası infaz edilmek üzere Pamukova Adliyesi’ne gönderildi.

TOPLAM HAPİS CEZASI 29 YIL 6 AY OLDU

Yurt dışında olan Cem Uzan yakalandığı taktirde daha önce, İstanbul 7’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nce ‘Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak ve yönetmek, sahte resmi belge düzenlemek, kamu kurum ve kuruluşlarını dolandırmak’ suçlarından toplam 23 yıl 6 ay cezası ile birlikte 6 yıl hapis cezasını da çekecek.

Share
#

SENDE YORUM YAZ