logo

Atatürk’ün sözlerini içeren ilk kaligrafi sergisi açıldı

Atatürk’ün sözlerini içeren ilk kaligrafi sergisi açıldı

Savunma Büro ve Destek Hizmetleri Sendikası (SAVDES-SEN) 10’uncu kuruluş yıldönümünde Cumhuriyetin 100’üncü yılına özel Mustafa Kemal Atatürk’ün sözlerinin yer aldığı kaligrafi sanatı sergisi açıldı.

Kaligraf Mustafa Özcan’ın, “Cumhuriyetin 100. Yılında Atatürk’ün İzinde Kaligrafi Sergisi”, Nuri Pakdil Edebiyat ve Müze Kütüphanesi’nde sanatseverlerin katılımıyla açılan serginin açılışını, Milli Savunma Bakanlığı Harita Genel Müdürü Tümgeneral Osman Alp, BASK Genel Başkanı Alper Öğretici, SAVDES-SEN Genel Merkez Yönetim Kurulu, çok sayıda STK temsilcisi ve ziyaretçilerin katılımı gerçekleştirildi.

Kaligrafi sanatçısı Mustafa Özcan, yaptığı açıklamada 10 Kasım’ı da kapsayan “Atatürk Haftası” dolayısıyla hazırladığımız sergi 18 Kasım’a kadar açık olacak. Mustafa Kemal Atatürk’e ait sözleri kaligrafi formunda yazan Özcan, yaklaşık 9 yıl önce başladığı çalışmasını 3 yıllık yoğun bir sürecin ardından tamamladım. Sergide yer alan 54 eserin içeriğinin tamamının Atatürk’e ait olmasını istedim. Cumhuriyet’in 100’üncü yılında, Atatürk’ün sözlerine yönelik ilk kez sergi düzenlendi. Kaligrafi sanatının sürekli gelişmekte, Türkiye’de daha çok Arapça harflerin kullanıldığı hat sanatına ilgi artıyor. Atatürk’ün bizlere armağan etmiş olduğu Latin harfleriyle kaligrafi sanatını yazıyoruz biz. Bu ilk sergim Atatürk sergisi oldu. İmkan olursa bu serginin yurt içi ve yurt dışında da sergilenebileceğini düşünüyorum” diye konuştu.

Kaligrafi sergisi Mustafa Necati Kültür Evinde Mithatpaşa Cd. No:35 Kızılay adresinde 18 Kasım 2023 tarihine kadar ziyaret edilebilecek.

665 Kez Görüntülendi. Etiketler: » »
#

SENDE YORUM YAZ

9+5 = ?