logo

Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezi Açıldı

Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezi Açıldı

Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı’nda inşa edilen Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezi Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıldı.

Tesisin açılışında konuşan Başbakan Erdoğan, “Gerek Bakanlarımıza, gerek Bakanlık mensuplarımıza, bu projede emeği geçen mimarından, mühendisine, yüklenici firmanın bütün yönetici ve işçilerine çok teşekkür ediyorum. 1915’in 18 Martı’nı bugüne ve yarınlara taşıyacak merkezin, şu anda açılışını yaptığımız için mutluyuz. Kutluyorum, hayırlı olsun diliyorum” dedi.

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu ise merkezde 11 gösteri salonu, birer adet de sergi ve konferans salonu bulunduğunu ifade ederek şunları kaydetti:

“En ileri teknolojileri kullanarak hazırladık. 8 lisanda tercüme var. İlk salonda Osmanlı’nın cihan harbine girişini sunuyoruz. İkinci salonda Nusret Mayın Gemisi, üçüncü salonda deniz muharebelerini anlatıyoruz. Dördüncü salonda Mecidiye tabyasının bombalanmasını ve Seyyit Onbaşının tarihe geçen kahramanlığını, beşinci salonda kara muharebelerini, altıncı salonda da özellikle 263 rakımlı tepede cereyan eden büyük muharebeyi anlatıyoruz. Yedinci salonda siper muharebeleri, sekizinci salonda gökkubeden bir Gelibolu gösteriyoruz. Dokuzuncu salonda ‘Çanakkale Geçilmez’i anlatıyoruz. Onuncu salonda hatıralar, onbirinci salonda da 1915 yılından günümüze Türkiye’nin durumu anlatılıyor.”

Daha sonra Başbakan Erdoğan, kurdele keserek merkezin açılışını yaptı.

Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezi

Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı Kabatepe mevkiinde tesis edilen tanıtım merkezinde, Dünya’da benzeri olmayan hologram ile filmin aynı anda kullanılması tekniği ile Çanakkale Muharebeleri 11 farklı mekanda anlatılmakta, muharebe anı ziyaretçilere adeta yeniden yaşatılmaktadır.

Yaklaşık 80 milyon TL’ye mal olan Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezi, 9 Haziran 2012 tarihinden itibaren kapılarını ziyaretçilerine açacaktır.

1695 Kez Görüntülendi. Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » »
#

SENDE YORUM YAZ

8+5 = ?