logo

Çubuk Agat Taşını Dünyaya Tanıtacak

Agat Tasi islemeciligi atolyesi cubukÇubuk Belediye Başkanı Tuncay Acehan, Ankara Kalkınma Ajansı ve Çubuk Belediyesi’nin iş birliği ile kurulan Çubuk Agat Taşı İşlemeciliği atölyesi açılışı gerçekleşti.

Cumhuriyet Mahallesi ilçe sebze pazarı hali içerinde kurulan atölye açılışına, Dokuz Eylül Üniversitesi Gemoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Murat Hatipoğlu, Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Arif Şayık, Kaymakam Cemal Şahin, Belediye Başkanı Tuncay Acehan, ilçe müftüsü Bilal Kara belediye meclis üyeleri, STK başkanları, kursiyerler ve davetliler katıldı.

Açılışta konuşan, ilçenin en önemli değerlerinden biri olan Çubuk Agat taşının artık ilçede işlenmeye başladığını belirten Tuncay Acehan: “Çubuk turşusunu tanıttığımız gibi agat taşını da bütün dünyaya tanıtacağız. Bu işletmeyle başladığımız bu yolda daha da gelişip dünya çapında bir tanıtıma çevireceğiz. Bu vesile ile yeni bir istihdam alanı sağlayacağız” diye konuştu.

Konuşmaların ardından açılışı yapılan atölyede katılımcılar, kursiyerlerin işlediği taş ve gümüş koleksiyonlarının sergilendiği bölümü gezdi.

Ankara Kalkınma Ajansı tarafından sağlanan 718 bin liralık destek ile agat taşı ve kuyumculuk sektörüne kalifiye eleman yetiştirmek amacıyla geliştirilen proje kapsamında açılan atölyede kursiyerlere, taş işleme ve kuyumculuk eğitimi veriliyor.

Share
#

SENDE YORUM YAZ