logo

Çubuk Yıl Doğu Değil, Suriyeliyi Tercih Etti

Çubuk Yıl Doğu Değil, Suriyeliyi Tercih Etti

Ülkelerin de ki iç savaştan kaçarak Türkiye’ye sığınan Suriyeli aileler, Çubuk’ta salatalık tarlalarında mevsimlik işçi oldu. Doğu illerinden her yıl yaklaşık 4 bin mevsimlik işçinin geldiği Çubuk ve çevresinde üreticiler, bu yıl işçi bulmakta zorlanınca Suriyelileri çalıştırmaya başladı. Adana, Antalya ve Şanlıurfa’dan gelen Suriyeli işçiler, çalıştıkları tarlaların yakınlarına çadırlarını kurarak, salatalık tarlalarında çapa yapmaya başladı.

Suriyeli işçileri çalıştırmak zorunda kaldıklarını ifade eden Mehmet Ali Yılmaz, “Personel ihtiyacını genelde doğu illerinden sağlıyorduk şimdi ise Suriyeli arkadaşları getiriyoruz. İşçi bulmakta zorlanıyoruz. Suriyelilerin de işe ihtiyacı var. O yüzden Suriyelileri çalıştırıyoruz. Bu yıl terör olayları nedeniyle gelemediler. Biz de mecburen Suriyelilerle çalışmaya başladık. Onlar da işi bilmiyorlar, biz öğretiyoruz. Doğudan gelen vatandaşlarımız ekmeyi, çapa yapmayı ve toplamayı biliyorlardı. Daha nazik davranıyorlardı ve kayıplarımız en aza iniyor, tonaj olarak üretimimiz de fazlalaşıyordu.”

Üreticilerin aylar öncesinden işçi bulmak için Adana, Antalya ve Urfa gibi illeri dolaştığını vurgulayan Çubuk Ziraat Odası Başkanı Orhan Gülle, “Oralardan Suriyeli mültecileri getirdiler. Bir kısmı da daha önceden buraya gelen Suriyelileri çalıştırıyor. Suriyeliler olmasaydı bu yıl tarım sektöründe çok büyük sıkıntı yaşanırdı. Sebze üretimi olmayacağından özellikle ilçemizde turşu üretiminde çok büyük düşüş yaşanırdı” diye konuştu. Gülle, Suriyeli işçilerin 40 ila 45 lira arasında yevmiye ile çalıştırıldığını sözlerine ekledi.

Ülkesindeki iç savaştan kaçarak Çubuk’a gelen Suriyeli avukat Abdulhakim Çavuş’ta salatalık tarlasında çalışarak ailesinin geçimini sağlıyor. Suriye’nin Halep kentinde avukatlık yaparken, iç savaş nedeniyle yaklaşık 1,5 yıl önce kaçarak Türkiye’ye yerleşen 33 yaşındaki Abdulhakim Çavuş, mevsimlik işçi olarak geldiği Çubuk’ta salatalık tarlalarında çapa yapıyor. Tarlalara kurulan çadırlara yerleşen Çavuş ile eşi ve çocuğu, yeni yaşantılarına alışmaya çalışıyor. Abdulhakim Çavuş, yaptığı açıklamada, Suriye’nin Halep şehrinde avukatlık yaptığını söyledi. Esed rejimi tarafından cepheye çağrılınca Suriye’den kaçmak zorunda kaldığını anlatan Çavuş, savaştan önceki günlerin özlemini yaşadıklarını aktardı. Çavuş, Türkiye’ye yaklaşık 1,5 yıl önce geldiklerini vurgulayarak, şunları kaydetti: “Uzun süre askerliği tecil ettirdim ancak Esed rejimi askere almak isteyince Türkiye’ye kaçmak zorunda kaldım. Suriye’de demokrasi, adalet yok, sadece küçük bir bölümünde var. Türkiye çok güzel. Antalya’da 6 ay önce bir çocuğum oldu. Suriye’de avukat olarak çalışıyordum. Türkiye’ye gelince bir süre işsiz kaldım. Çalışacak bir iş bulabilmek sevindirici. Eşimle birlikte hem çocuğumuza bakıyoruz hem çalışıyoruz” dedi.

1025 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+2 = ?