logo

Çubuk’un Tarihi Konağı Açıldı

Çubuk’un Tarihi Konağı Açıldı

Çubuk’ta “Geçmişten Günümüze Çubuk’un Değerleri Sergisi” olan geçmişte yapılan mesleklerinin tanıtıldığı, köy yaşamının resmedildiği ve birçok serginin yer aldığı dönemin en gösterişli binası olan Bekir Ağalar Konağı’nın açılışı yapıldı.

Açılışa, Ankara milletvekili Emrullah İşler, Kaymakamı Cemal Şahin, Belediye Başkanı Tuncay Acehan, Ak Parti İlçe Başkanı Baki Demirbaş, STK başkanları ve birçok davetli katıldı.

Yapılan konuşmaların arından kurdele kesilirken, misafirler gezdirilerek sergi hakkında bilgiler verildi.

Özellikle okulların yoğun ilgi gösterdiği sergiyi öğrenciler rehber eşliğinde gruplar halinde geziyor. Sergi çıkışında öğrencilere pamuk helvası, Osmanlı şerbeti ve Osmanlı şekeri de ücretsiz olarak dağıtılıyor.

Konakta, sergilenen yaklaşık bin 100 parçadan oluşan eski Çubuk evi, mutfak kültürü, geçmişteki meslekler, tarımda kullanılan malzemeler, yarı değerli taşlardan Çubuk agat taşı, turşu ve Seyit Veli Kalender odası, köyler, festival ve Çubuk’u anlatan fotoğraflar, geçmişten günümüze Çubuk Şehitleri, Ressam Halil Basri Uluğ’un yağlı ve sulu boya resimleri ile Çubuk’un ilçe olduğu tarih olan 1902 yılındaki yaşantıyı anlatan 1902 parçadan oluşan maket ve objeler yer alıyor.

Geçmişten günümüze Çubuk’un değerleri sergisi, üç ay kadar açık kalacak.

2617 Kez Görüntülendi. Etiketler: » »
#

SENDE YORUM YAZ

10+8 = ?