logo

Şehir Müzesinde Sende Destek Ol

Şehir Müzesinde Sende Destek Ol

Başkan Acehan, ‘Şehir Müzesi’ ve ‘Çubuk’un Değerleri Sergisi’ için destek istedi.

Çubuk Belediye Başkanı Tuncay Acehan, ilçede oluşturulmaya çalışılan ‘Şehir Müzesi’ ve öncesinde açılacak ‘Çubuk’un Değerleri Sergisi’ için sergilenecek eserlerle ilgili vatandaşlardan destek istedi.

Cumhuriyet Mahallesi Atatürk Caddesi üzerinde bulunan tarihi Bekir Ağalar Konağı’nda düzenlenmesi devam eden ‘Çubuk Şehir Müzesi’ çalışmalarını yerinde inceleyen Çubuk Belediye Başkanı Tuncay Acehan, ’’Çubuk’un tarihinin daha küçük bir kasaba olduğu andan bugüne kadar izlenip yaşanabileceği son derece keyifli bir müze yapılması için çalışmalar başladı. Bu şehrin sanatından kültürüne, ticaretten sanayi ürünlerine kadar geçirdiği serüveni maketler, heykeller, çeşitli tarihi objeler ve düzenlenecek görsel aktivitelerle izleyip öğrenebileceği bir çalışmayı hayata geçirmeyi düşünüyoruz’’ dedi.

-“Geçmişimizi yansıtan her türlü malzemeyi müzemize getirin’’

Çubuklu hemşerilerine bir çağrıda bulunan Başkan Acehan, ‘’Köyünden mahallesine yani ilçemizin 83 yerleşim yerindeki bütün hemşerilerime sesleniyorum. Evlerinde, köylerinde, baba yadigarı, dede yadigarı olan muhafaza etmekte güçlük çektikleri, ‘kaybederim ya da yok olur’ diye endişe duydukları objeler varsa bunları getirin müzemizde sergileyelim. Bunlar eski yaşantımızı yansıtan dedelerimizin ninelerimizin kullandığı mutfak eşyaları olabilir, tarımda kırsalda kullanılan malzemeler olabilir, eski silahlar, sandalyeler, masalar olabilir, geçmişte kullanılan her türlü alet olabilir. Bunu daha çok uzatabiliriz. Önemli olan eski Çubuk’un yaşantısından izler taşıyan, tarihimizi anımsatan ve yansıtan şeyler olsun. Bu değerli hatıraları hediye eden kişi ve ailelerin isimlerini bu müzede o eserle birlikte sonsuza kadar yaşayacak. Bu ürünler Şehir Müzesi’nde teşhir edildiğinde kim tarafından hediye edilmişse bu kişilerin veya ailelerinin isimleri bu ürünlerin altında yer alacak. Biz tüm bu objeleri burada koruyup teşhir edecek ve gelecek nesillere aktaracağız’’ diye konuştu.

-Müze geçmişten günümüze köprü olacak

Şehir tarihini gelecek nesillere aktarılması adına müzenin açılmasının önemli bir rol oynayacağını anlatan Başkan Acehan, ’’Müzemiz ilçemizin geçmişini geleceğe taşımada köprü vazifesi görecektir. Bu nedenle müzemizi başından bu yana önemsedik. Şehrimizin hafıza merkezi olacak müzemiz için ilçemizdeki vatandaşlarımız fedakarca davranarak evlerindeki tarihi ve kültürel değerleri bağışlayacaklarından hiç şüphemiz yoktur’’ dedi.

-Sergi açılışı yapılacak

Müze çalışmaları devam ederken ‘Çubuk’un Değerleri’ sergisini açacaklarını kaydeden Başkan Acehan, ’’Bekir Ağalar konağında, eski Çubuk evi, Ağat taşı ve Şah Kalender odası, eski Çubuk’u anlatan fotoğraf sergisi, Çubuk’un köyleri, geçmişten günümüze Çubuk festivali, köylü ressam Halil Basri Uluğ eserleri, geçmişten günümüze Çubuk Şehitleri ve Çubuk meslekleri köşelerinin yer alacağı bir sergiyi de inşallah en kısa zamanda açacağız’’ diye konuştu.

1267 Kez Görüntülendi. Etiketler: »
#

SENDE YORUM YAZ

8+10 = ?