logo

Ünlü Ozan Neşet Ertaş Hayatını Kaybetti

Ünlü Ozan Neşet Ertaş Hayatını Kaybetti

Ünlü halk ozanı Neşet Ertaş İzmir’de tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

Devletin Zirvesinden Neşet Ertaş Mesajı

“Bozkırın Tezenesi” olarak da bilinen Ünlü halk ozanı Neşet Ertaş İzmir’de tedavi gördüğü hastanede yaşama veda etti.

Türk Halk Müziği sanatçısı, besteci ve söz yazarı Neşet Ertaş, 15 gün önce kronik rahatsızlığı sebebiyle özel bir hastaneye kaldırılmış, onkoloji servisinde tedavisine başlanmıştı. Dün durumu gittikçe ağırlaşan Ertaş, yoğun bakım servisine kaldırılmıştı. 74 yaşındaki Ertaş’ın bu sabah saatlerinde hayata veda ettiği bildirildi.

Kırşehir’de Toprağa Verilecek

Ertaş’ın, babası Muharrem Ertaş’ın Kırşehir’deki mezarının yanına defnedileceği bildirildi.

Başbakan Erdoğan da Katılacak

Ünlü Ozanın cenaze törenine Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılacağı bildirildi.

Neşet Ertaş Kimdir?

Kırşehir’in Çiçekdağı ilçesine bağlı Kırtıllar köyünde doğan, ozan ve Halk Müziği sanatçımızdır Babası saz ustası Muharrem Ertaş, annesi Döne Hanım’dır. İlkokula gittiği yıllarda önce keman, sonra da bağlama çalmayı öğrendi Babası ile birlikte yörenin düğünlerinde sazı çalıp türküler söylemeye başladı Etkilendiği tek kişinin babası olduğunu söyleyerek, “Babamla ben aynı ruhun insanlarıyız.” derdi.

Neşet Ertaş, 1950’li yılların sonunda İstanbul’a gelerek ilk plağını “Neden garip garip ötersin bülbül?” adı ile babası Muharrem Ertaş’a ait bir türküyle çıkardı. Halk tarafından çok beğenilen bu plağı, ardından diğer plak, kaset ve halk konserleri takip etti. Daha sonra Ankara’ya yerleşti. Burada yaşadığı hastalıklar sebebiyle kardeşinin daveti üzerine Almanya’ya gitti. Çocuklarının eğitimi ve sanat çalışmalarından dolayı uzun süre Almanya’da kalan sanatçı, 2000 yılında İstanbul’da verdiği konserle sahne hayatına döndü.

Orta Anadolu bozkırının bin yıllık hüznünü anlatan Ertaş’a sevenleri “Bozkırın Tezenesi” diyordu.

1794 Kez Görüntülendi. Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » »
#

SENDE YORUM YAZ

9+5 = ?